logo
Përgatitur dhe përshtatur nga sprechzimmer.ch.
Kontribuesit (Dr. med. Gerhard EmrichDr. med. Daniel DesalmandDoris Zumbühl)
Defiçiti imunitar: dobësimi i sistemit imunitar.
Mediscope
Defiçiti imunitar: dobësimi i sistemit imunitar.

Organizmi ynë gjendet në mënyrë të vazhdueshme dhe të përhershme përballë agjentëve patogjenë apo, thënë ndryshe, mikrobeve që shkaktojnë sëmundje. Sistemi imunitar përfaqëson barrierën mbrojtëse të tij, që pengon hyrjen dhe shumëzimin e këtyre mikrobeve.

Ulja e imunitetit nuk përfaqëson një sëmundje të mirëfilltë, por thjesht një faktor ekspozues për persona të caktuar, gjë që e bën më të lehtë dhe më të shpeshtë prekjen e tyre nga sëmundjet. Përveç sëmundjeve kronike ose akute, edhe stresi i përditshëm është shpesh përgjegjës për harxhimin e rezervave të organizmit dhe, për pasojë, edhe për dobësimin e sistemit imunitar. Njihen dy tipe të imunitetit të dobësuar: tipi kongenital (i lindur) që është më i rrallë, dhe ai i fituar.

Si faktorë shkaktarë të uljes së imunitetit përmendim: 


Dobësimi i imunitetit: lodhje trupore dhe përgjumje.
Fotolia 30702538 Robert Kneschke
Dobësimi i imunitetit: lodhje trupore dhe përgjumje.
Simptomat që tregojnë dobësim të imunitetit janë:

Ulja e imunitetit nuk është sëmundje. Nëse ndiheni të lodhur dhe të dobët për një periudhë të gjatë kohore, nëse prekeni shpesh nga virozat dhe nëse simptomat shoqëruese të tyre janë të rëndësishme, rekomandohet konsulta me një mjek. Gjithashtu, kjo vlen edhe për personat që kalojnë shpesh gjendje depresive.

Mënyra për forcimin e imunitetit:
 • Bima e ekinaces mendohet se forcon imunitetin dhe rekomandohet të përdoret edhe për efekt parandalues, në rastet e ftohjeve, gripit ose të infeksioneve të shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes. Gjithsesi, studimet e kohëve të fundit nuk e kanë konfirmuar këtë efekt pozitiv të saj kundrejt infeksioneve të rrugëve të frymëmarrjes dhe ftohjeve.  
 • Mungesa e vitaminës C dobëson mbrojtjen e organizmit dhe provokon ndjesinë e lodhjes dhe të dobësisë trupore, duke favorizuar infektimin e lehtë dhe të shpeshtë të tij nga bakteriet. Vitamina C gjendet në fruta dhe perime (veçanërisht tek limoni, rrushi, specat, lulelakra dhe brokoli). Këto produkte janë të rekomandueshme pas një sforcimi fizik ose psiqik të zgjatur ose në stinën e ftohtë të vitit.
 • Zinku, që është një oligo-element, forcon gjithashtu sistemin imunitar. Ai gjendet në mënyrë natyrale  tek tërshëra, mishi (të gjtha llojet e tij, edhe tek të brendshmet e shpendëve), trofta ose peshku i freskët. Ai mund të përdoret gjithashtu edhe në formën e tabletave, si suplement ushqimor.

Çfarë mund të bëjmë vetë?

Individët me imunitet të dobësuar duhet të respektojnë këto masa të përgjithshme:

 • Shëtitje të rregullta në ajër të pastër, edhe nëse është mot i ftohtë (nuk ekziston moti i keq, por thjesht veshjet e këqia).
 • Aktivitet fizik i rregullt, mundësisht në ambiente të hapura.
 • Ushqyerje e shëndetshme dhe e ekuilibruar, e pasur me fruta dhe perime të freskëta.
 • Temperaturë jo shumë e lartë e ambientit (në dhomën e gjumit jo mbi 20°C)
 • Të konsumohen të paktën 2-3 litra lëngje në ditë, të tipit ujë, çaj ose lëngje frutash të holluara.
 • Të evitohet i ftohti dhe lagështira tek këmbët (jo këmbë të lagura dhe të ftohta)
 • Dushi me ujë të nxehtë/të ftohtë (me alternime) nxit qarkullimin e gjakut dhe ndihmon sistemin imunitar. Edhe seancat e rregullta të saunas konsiderohen të dobishme në këtë drejtim.
 • Larja e shpeshtë e duarve mbron nga infeksionet.
 • Ndërprerja e duhanit, alkoolit dhe drogave.
 • Evitim i kontaktit me persona të sëmurë me të ftohtë.

Dr. med. Gerhard Emrich

Gerhard Emrich ka studiuar Mjekësi në Vjenë. Ai është një gazetar mjekësor me shumë vite përvojë në shkrime mjekësore.

Dr. med. Daniel Desalmand

Daniel Desalmand ka studiuar Mjekësi në Bern. Pas diplomimit, ai ka patur një përvojë të gjatë klinike në Kirurgji dhe Mjekësi të Brendshme përpara se t'i kushtohej gazetarisë shkencore.

Doris Zumbühl

Doris Zumbühl është një asistente klinike e diplomuar në Mjekësi. Ajo ka kryer disa kurse trajnimi te avancuara në gazetari, IT dhe përpunim grafik.

Përdoruesit kanë vizituar po ashtu...